Asansör Makina / Mekanik Uygulama Projesi

Anasayfa » Asansör Uygulama Projesi » Asansör Makina / Mekanik Uygulama Projesi

Asansör mekanik uygulama projesi nedir?

Asansör mekanik uygulama projesine asansör makina uygulama projeside denir. Hidrolik asansör mekanik uygulama projesi ve elektrikli asansör mekanik uygulama projesi gibi çeşitleri vardır.  Binaya kurulacak olan ve avan projede asgari koşulları belirlenen asansörün tasarım sonucu imalat ve montaj detay bilgilerinin ve hesaplamalarının yer aldığı projedir. Genel olarak makine uygulama projesi olarakta tanımlanır. SMM belgeli makine veya mekatronik mühendisi tarafından yapılır ve onaylanır.

Asansör mekanik uygulama (yenileme) projesinde neler bulunmalıdır?

1) Asansör uygulama (yenileme) projesi kapağında; projeyi yapan mühendise ait bilgiler, yapı sahibi veya vekiline ait bilgiler, yapının bulunduğu yere ait bilgiler, asansöre ait tahrik cinsi,  asansör sayısı, kapasitesi, sınıfı,  seyir mesafesi, durak adedi, hızı, kabin ölçüleri, kabin ve karşı ağırlık kılavuz ray bilgileri, makina dairesinin yeri ve motor gücü, halat bilgileri, (varsa) hidrolik piston kesit alanı, (varsa) piston boyu, kumanda cinsi ve seri numara(ları)sı ile tasarımda kullanılan malzeme listeleri yer alır.

2) Asansör uygulama (yenileme) proje hesaplarında; asansör avan projesinde yer alan kapasite ve tahrik cinsi dikkate alınarak, asansörün tahrik cinsine göre ilgili ürün standardında yer alan hesaplamalar (halat hesabı, kılavuz ray hesabı,aşırı basınca karşı dayanım hesapları, tahrik yeteneği hesabı  ile pistonun bükülmeye karşı hesaplanması, tasarıma göre binaya statik olarak gelen yüklerin hesaplanması, seçilen motora göre motor gücü hesabı ve diğer dayanım hesapları) yapılır.

3) Asansör uygulama (yenileme) proje çizimlerinde; kuyu yerleşim planı, asansör kuyusu yatay ve düşey kesitleri, makina dairesi yerleşim planı,  makina dairesi yatay ve düşey kesitleri, kuyu üstü döşeme halat delik planı, makina sehpa, halat bağlantı,  durak kapı, kabin boyutları, ray-flanş bağlantı, makina-motor kasnak çapı ve sarım açısı detay çizimleri, ray-konsol bağlantı detay çizimleri,  varsa diğer detay özellikler yer alır.

Asansör uygulama projeleri CEMKA Mühendislik bünyesinde bulunan ilgili proje hizmet mühendislik bürosu tarafından yapılır. Proje firması bünyesinde SMM belgeli yetkili elektrik ve makine mühendisleri bulunmaktadır. Asansör projeleriniz tescil dosyası ile birlikte kendi adınıza tescil (ruhsat) alınacak şekilde hazırlanmaktadır. CEMKA Mühendislik proje dosyası ve hazırlama konusuna çok özen göstermektedir.

asansör ruhsat proje

Asansör Tescil Süreci (Detaylı anlatım)

Asansör montajı bittikten sonra yenileme projesi için proje formunun eksiksiz olarak doldurulması ve mimari proje, avan projeleri  ve yapı ruhsatıyla birlikte proje bölümüne teslim edilmesi gerekir.
Tescil dosyası hazırlama aşamasında asansörün bulunduğu belediye, ( hangi A tipi muayene kuruluşu ile anlaşması var ise) yeşil etiketi alınır.
Alınan yeşil etiket ve fatura CEMKA tarafından hazırlanan firmanın kendine ait CE belgesi ve diğer belgelerinin bulunduğu tescil dosyası  içine konulur.
Tescil dosyası belediyeye asansör monte eden tarafından teslim edilmesi gerekmektedir.
Belediyenin onaylamasının ardından tescil dosyası  içindeki, belediye dosyasını belediyedeki yetkili mühendis, müşteri dosyası bina sahibine ya da müteahhit verilir. Firma dosyasının asansörcü tarafından alınması gerekir.

 

Asansör Makina / Mekanik Uygulama Projesi S.S.S

Asansör Proje ve Bilgi Formları

Asansör Proje için Bize Ulaşın

Hemen Arayın
Femko Periyodik Muayene