CE Belgesi Nedir Özellikleri Nelerdir?

CE işaretini genel anlamda ele alacak olursak, bir ürünün Avrupa Birliği’nde satılabilmesi durumunda eğer ürünün Avrupa Birliği direktiflerinin kapsamındaysa CE Markası taşıması yasalar kapsamında bir zorunluluk halidir. Kısacası CE üretmiş olduğunuz ürününüzün kalitesinin kanıtıdır. Asansör belgelendirme kapsamında ilgili direktif 2014/33/AB dir. 1 eylül 2017 de zorunlu olan yeni standardı ise EN 81-20 ve EN 81-50 dir.

Asansör CE Belgesi Ne İşe Yarar?

CE işareti taşıyan bir ürün tüketici tarafından belli standartlara, kalite ve güvenlik standartlarına uygun olduğunu bilinmesini sağlamış olur. Kısacası CE işareti taşıyan bir ürünün güvenilir olduğunu gösterir. Avrupa Birliği uyum kapsamında ülkemizde bu standartları uygulamakta, ve CE standartları ülkemizde de kanuni düzenlemeler eşliğinde bir zorunluluk olarak belirlenmiştir ve üretim yapan sektörler için gereklidir.

Asansör CE Belgesi Zorunlu mudur?

Asansör Firmalarının mevcut yasalar ve yönetmelikler gereği Ce Belgesi almaları zorunludur. Ce Belgesi almayan asansörcüler montaj yapamazlar. Yapmış oldukları ürünlere kendi markalarını vuramazlar.

EN 81-20 ve EN 81-50 konusunda bilgi almak için tıklayınız…

Asansör Modül H1 Belgesi

Yol haritası nedir? Nasıl Alınır? Zorunlu mudur?

Ayrıntılı Bilgi

Asansör Modül B+E Belgesi

Yol haritası nedir? Nasıl Alınır? Zorunlu mudur?

Ayrıntılı Bilgi

Asansör Modül G Belgesi

Yol haritası nedir? Nasıl Alınır? Zorunlu mudur?

Ayrıntılı Bilgi

Asansör Risk Analizi

Yol haritası nedir? Nasıl Alınır? Zorunlu mudur?

Ayrıntılı Bilgi

Asansör Tasarım İnceleme

Yol haritası nedir? Nasıl Alınır? Zorunlu mudur?

Ayrıntılı Bilgi

Kısaca CE belgesinin faydaları nelerdir?

Ürünlerin Avrupa birliği üyesi ve aday olan ülkelerinde pazarlanmasının önünü açar. Bu sebeple sanayicilerin ürünlerini AB’de pazarlayabilmeleri için ürün üzerine bu işareti koymaları mecburidir.

Ürünün teknik mevzuatlara uygun olduğunu simgeler. .CE işareti, bir güven markası ve garanti belgesi olmamakla birlikte ürün güvenliğinin başladığını gösterir. .CE işaretinin olmaması demek; ürünün temel güvenlik şartlarının dışında olduğunu gösterir. Bu nedenle ürünlerin piyasalarda arz edilmesini engeller. Çünkü ürün emniyetsiz olarak kabul edilir.

Sektörel anlamda ciddi üreticiler ile rekabeti sağlar. .CE işareti olması ile Avrupa pazarında ürünün serbest dolaşımı sağlanır. Aksi durumların önüne bu belge ile ilgili yasal gerekçeler önüne geçer.

Bu nedenle CE Sertifikası Avrupa Birliği kapsamındaki ülkelerde ‘GİRİŞ KARTI’ niteliğindedir.

Sık Sorulan Sorular

CE Belgesi Nedir?
Asansör firmalarına CE Belgesi Zorunlu mudur?
Asansör CE belgesinde hangi uygunluk değerlendirme modülleri bulunur?
Asansör CE belgesi direktif adı nedir?
Sıkça bahsedilen bir konu olan EN 81-20 ve EN 81-50 ne zaman zorunlu oldu.

Bilgi için Bize Ulaşın