Asansörde Risk Analizi Nedir?

Risk analizi sistematik olarak tehlikeleri tanımlama ve tayin etme, riskleri değerlendirme ve risk azaltıcı önlemler tavsiye yöntemidir. (ISO 14798-1). Asansör montajında en sık rastlananlar kümbet üstü, kuyu üstü ve dibi, kapılarda yapılan risk analizleridir.

Hangi Durumlarda Yapılır?

Risk analizleri genel bir ifade ile standartta sapma olduğu zaman yapılır. EN 81-1/2 (en 81-20 ve EN 81-50) standardında sapmalar olduğunda risk analizine başvurulabilir. En sık raslanan risk analizler kümbet üstü yüksekliğinin alçak olması, kuyu dibi yüksekliğinin yetersiz olması ve kuyu üstü güvenlik hacminin az olmasıdır. Risk analizi metodu Risk analizi formu ile dokümana aktarılması ve onaylanması gerekir.

Risk Analizi Onay Metodu Nasıldır?

Risk analizi onay metodu iki şekilde sağlanmaktadır. Modül H belgesi ile birlikte tasarım inceleme belgesi ve modül g belgesi ile risk analizli belgelendirmedir. diğer modüllerle CE belgesi olan firmalar (modül B + E , D) risk analizi yapabilmeleri için modül G belgesi ile belgelendirme işlemi yapmalıdır. Rsik analizinin onaylanması Tasarım incelem belgesi olan firmalarda firma tarafından, modül G belgesinde ise onaylanmış kuruluş tarafından onaylanır.

Asansör Modül G Belgesi

Sadece tek asansör için risk analizi durumlarında ve A3 lü montajlarda genel kullanımı olan belgedir.

Makina Dairesi Kümbet Üstü Risk Analizi Örneği

Asansör makine dairesi çalışma ve geçiş yükseklikleri ile ilgili risk analizi örneği resimlerdeki gibidir. Onaylanmış kuruluş uygulamalarına göre farkı istekler olabilir ama bakanlığın tavsiye kriterleri bu şekildedir.

Tasarım inceleme belgesi

Modül H1 belgesi olan firma asansöründeki risk analizini Tasarım inceleme belgesi alarak yapar.

Sık Sorulan Sorular

Modül H1 belgesine sahibim. Nasıl risk analizi yapabilirim?
Modül B + E belgesine sahibim. Risk analizi işlemlerimi nasıl yapabilirim?
Asansör Tescil işlemlerinde risnk analizi durumu çıkarsa ne yapmam gerekir?
Yeşil etiket için a tipi muayene kuruluşu geldi. Risk analizi istediler. Ne yapmam gerekir?

Bilgi için Bize Ulaşın