Patent Tescili Nedir?

Patent, sahibine, buluşun etkinleştirilmesini sağlayan bir açıklama yayınlamak karşılığında sınırlı bir süre için başkalarını bir buluşu yapmaktan, kullanmaktan veya satmaktan men etme yasal hakkını veren bir tür fikri mülkiyettir.[1] Çoğu ülkede, patent hakları özel hukuk kapsamına girer ve patent sahibi, haklarını uygulamak için patenti ihlal eden birini dava etmek zorundadır.

Patent ve Arge bağlantısı nedir?

Patentler, ekonomik olarak verimli araştırma ve geliştirme için teşvikler sağlar. Yatırımlar Ar-Ge’nin girdisi olarak kabul edilebilirse, çıktılar gerçek ürünler ve patentlerdir. Patent destekçileri, patent koruması olmadan, Ar-Ge harcamalarının önemli ölçüde azalacağını veya tamamen ortadan kaldırılacağını ve bunun da teknolojik ilerlemeler veya atılımlar olasılığını sınırlayacağını savunuyorlar.

Patent tescili Başvurusu Nasıl yapılır?

Tasarım tescili başvurusu TPE ye kayıtlı vekiller aracılığı ile daha güvenli ve hatasız şekilde yapılabilir. CEMKA mühendislik TPE nezdinde sizi temsil etmeye yetkili tasarım tescili vekilleri aracılığı ile hizmet vermektedir.  Patent tescili izmir  de CEMKA mühendislikten yardım alabilirsiniz.

CEMKA Mühendislik ve Danışmanlık patent tescil belgesi izmir de konusunda deneyimli ekibi ile 15 yılı aşkın hizmet vermektedir.

Patent tescili Türk Patent Enstitüsü nezdinde yapılır. Türk Patent Enstitüsü’nde kayıtlı resmi vekiller aracılığı ile de yapılabilir.  Tescil süreci doğru araştırma, takip ve bilgi birikimini gerektirir.
Tescil koruması başvurunun yapıldığı gün saat ve dakika itibariyle başlar. Patent tescil başvurusunun yapılmasından sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından başvurunun şekli şartları yerine getirip getirmediği kontrol edilir ve başvuru sahibi veya vekiline resmi yazı ile bildirilir.

TPE Onaylı Tasarım Tescili Hizmeti

CEMKA Mühendislik Türk Patent ve Marka kurumundan onaylı marka başvuru ve tasarım tescili hizmetini sizlere sunmaktadır.

Marka Başvurusu Süreç Şeması

ADIM 1
MARKA VEKALETNAMESİ

Vekaletname CEMKA ya gönderilir.

ADIM 2
MARKA TESCİL FORMU

Düzenlenip CEMKA ya gönderilir.

ADIM 3
FİRMA LOGOSU

Logo CEMKA ya gönderilir.

Marka Tescil Süreç Şeması

ADIM 1
TESCİL VE ÖDEME

Marka tescil düzenleme ücreti Türk Patent ve Marka kurumunun belirlediği bankalara (kurumsal isim ile) ödeme yapılır (Ziraat Bankası)

ADIM 2
DEKONT ve BELGE

Alınan dekont CEMKA ya iletilir. CEMKA belge başvuru işlemlerini yapar.

Sık Sorulan Sorular

Marka Tescil Nedir? Neden Marka Tescil?
Marka Tescil Kriteri Nelerdir?
Marka Tescili Nerede Yapılır?
Marka Başvurusu Nasıl yapılır?
Marka Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?
Markanın şirket ünvanıyla aynı olması zorunlu mudur?
Marka Tescil Belgesi ne kadar sürede çıkar?
Marka Tescil geçerliliği kaç yıldır?
Markamı başkası kullanabilir mi?

Formlar ve Bilgiler

Marka Tescil Yol Haritası
Bilgi Formu
Marka NICE
Sınıfları

Bilgi için Bize Ulaşın