Tasarım Tescili Nedir?

Tasarım tescili , ürünün veya üzerindeki süslemenin tamamının veya bir kısmının çizgi, şekil, form, renk, malzeme veya yüzey dokusu gibi özelliklerden kaynaklanan görünümünün Türk patent enstitüsü tarafından kayıt altına alınmasıdır.

Tasarım Koruma Kriterleri Nelerdir?

Ayırt edici nitelik; bir tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde bıraktığı genel izlenim ile “tescilli tasarım” için başvuru veya rüçhan tarihinden önce, “tescilsiz tasarım” için tasarımın kamuya ilk sunulduğu tarihten önce, kamuya sunulmuş herhangi bir tasarımın aynı kullanıcı üzerinde yarattığı genel izlenim arasında farklılık olmasını ifade eder.

Tasarım tescili Başvurusu Nasıl yapılır?

Tasarım tescili başvurusu TPE ye kayıtlı vekiller aracılığı ile daha güvenli ve hatasız şekilde yapılabilir. CEMKA mühendislik TPE nezdinde sizi temsil etmeye yetkili tasarım tescili vekilleri aracılığı ile hizmet vermektedir.  Aşağıdaki bilgi formlarında marka vekaletnameyi doldurup bize iletirseniz başvurunuza başlayabiliriz.

CEMKA Mühendislik ve Danışmanlık tasarım tescil belgesi izmir de konusunda deneyimli ekibi ile 15 yılı aşkın hizmet vermektedir.

Tasarım tescili Türk Patent Enstitüsü nezdinde yapılır. Türk Patent Enstitüsü’nde kayıtlı resmi vekiller aracılığı ile de yapılabilir.  Tescil süreci doğru araştırma, takip ve bilgi birikimini gerektirir. Tescil aşaması yaklaşık 6 ayı bulabilmektedir.
Tescil koruması başvurunun yapıldığı gün saat ve dakika itibariyle başlar. Tasarım tescil başvurusunun yapılmasından sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından başvurunun şekli şartları yerine getirip getirmediği kontrol edilir ve başvuru sahibi veya vekiline resmi yazı ile bildirilir.

TPE Onaylı Tasarım Tescili Hizmeti

CEMKA Mühendislik Türk Patent ve Marka kurumundan onaylı marka başvuru ve tasarım tescili hizmetini sizlere sunmaktadır.

Marka Başvurusu Süreç Şeması

ADIM 1
MARKA VEKALETNAMESİ

Vekaletname CEMKA ya gönderilir.

ADIM 2
MARKA TESCİL FORMU

Düzenlenip CEMKA ya gönderilir.

ADIM 3
FİRMA LOGOSU

Logo CEMKA ya gönderilir.

Marka Tescil Süreç Şeması

ADIM 1
TESCİL VE ÖDEME

Marka tescil düzenleme ücreti Türk Patent ve Marka kurumunun belirlediği bankalara (kurumsal isim ile) ödeme yapılır (Ziraat Bankası)

ADIM 2
DEKONT ve BELGE

Alınan dekont CEMKA ya iletilir. CEMKA belge başvuru işlemlerini yapar.

Sık Sorulan Sorular

Marka Tescil Nedir? Neden Marka Tescil?
Marka Tescil Kriteri Nelerdir?
Marka Tescili Nerede Yapılır?
Marka Başvurusu Nasıl yapılır?
Marka Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?
Markanın şirket ünvanıyla aynı olması zorunlu mudur?
Marka Tescil Belgesi ne kadar sürede çıkar?
Marka Tescil geçerliliği kaç yıldır?
Markamı başkası kullanabilir mi?

Formlar ve Bilgiler

Marka Tescil Yol Haritası
Bilgi Formu
Marka NICE
Sınıfları

Bilgi için Bize Ulaşın