Marka Tescili Nedir?

Marka, bir işletmenin mal ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Marka tescil sınıfları nelerdir?

Nice Anlaşması (1957) tarafından kurulan Nice Sınıflandırması (NCL), markaların tescili için uygulanan mal ve hizmetlerin uluslararası bir sınıflandırmasıdır. Her beş yılda bir yeni bir baskı yayınlanır ve 2013’ten beri her baskının yeni bir sürümü yıllık olarak yayınlanır.

Marka Başvurusu Nasıl yapılır?

Marka başvurusu TPE ye kayıtlı vekiller aracılığı ile daha güvenli ve hatasız şekilde yapılabilir. CEMKA mühendislik TPE nezdinde sizi temsil etmeye yetkili marka vekilleri aracılığı ile hizmet vermektedir.  Aşağıdaki bilgi formlarında marka vekaletnameyi doldurup bize fakslarsanız başvurunuza başlayabiliriz.

Faks: 0 232 469 15 72

CEMKA Mühendislik ve Danışmanlık marka tescil belgesi izmir de konusunda deneyimli ekibi ile 15 yılı aşkın hizmet vermektedir.

Marka tescili Türk Patent Enstitüsü nezdinde yapılır. Türk Patent Enstitüsü’nde kayıtlı resmi vekiller aracılığı ile de yapılabilir.  Tescil süreci doğru araştırma, takip ve bilgi birikimini gerektirir. Tescil aşaması yaklaşık 6 ayı bulabilmektedir.
Tescil koruması başvurunun yapıldığı gün saat ve dakika itibariyle başlar. Marka tescil başvurusunun yapılmasından sonra Türk Patent Enstitüsü tarafından başvurunun şekli şartları yerine getirip getirmediği kontrol edilir ve başvuru sahibi veya vekiline resmi yazı ile bildirilir.

TPE Onaylı Marka Tescili Hizmeti

CEMKA Mühendislik Türk Patent ve Marka kurumundan onaylı marka başvuru ve tescili hizmetini sizlere sunmaktadır.

Marka Başvurusu Süreç Şeması

ADIM 1
MARKA VEKALETNAMESİ

Vekaletname CEMKA ya gönderilir.

ADIM 2
MARKA TESCİL FORMU

Düzenlenip CEMKA ya gönderilir.

ADIM 3
FİRMA LOGOSU

Logo CEMKA ya gönderilir.

Marka Tescil Süreç Şeması

ADIM 1
TESCİL VE ÖDEME

Marka tescil düzenleme ücreti Türk Patent ve Marka kurumunun belirlediği bankalara (kurumsal isim ile) ödeme yapılır (Ziraat Bankası)

ADIM 2
DEKONT ve BELGE

Alınan dekont CEMKA ya iletilir. CEMKA belge başvuru işlemlerini yapar.

Sık Sorulan Sorular

Marka Tescil Nedir? Neden Marka Tescil?
Marka Tescil Kriteri Nelerdir?
Marka Tescili Nerede Yapılır?
Marka Başvurusu Nasıl yapılır?
Marka Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?
Markanın şirket ünvanıyla aynı olması zorunlu mudur?
Marka Tescil Belgesi ne kadar sürede çıkar?
Marka Tescil geçerliliği kaç yıldır?
Markamı başkası kullanabilir mi?

Formlar ve Bilgiler

Marka Tescil Yol Haritası
Bilgi Formu
Marka NICE
Sınıfları

Bilgi için Bize Ulaşın