SEDEX Nedir?

SEDEX, küresel tedarik zinciri kapsamında çalışmalarını yürüten ve koşulları iyileştirerek etik değerler doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren hizmet sağlayıcısı olarak bilinmektedir.

Amacı nedir?

Kâr amacı gütmeyen bir platform olan SEDEX tarafından standartlara uyan ve bu platforma bağlı olan işletmelere SEDEX Belgesi verilmektedir.

SEDEX Belgesi Nasıl Alınır?

Sertifikasyon süreçleri her belgede olduğu gibi SEDEX için de titizlik gerektirmektedir. Bu bağlamda önemli olan doğru adımları atmak ve belge sahibi olmak adına SMETA olarak tanımlanan koşullar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

SEDEX Sertifikası sahibi olan işletmelerin işçi hakları, işçi sağlığı ve güvenliği bağlamında sorumluluklarını yerine getirirken iş ve çevre etiği bağlamında da kurumsal bir yaklaşım benimsediğinden söz etmek gerekir. Belgeye sahip üye firmaların birbirilerinin gelişimine katkı sağladıkları ifade edilmelidir. Firmaların faaliyet gösterdikleri alan ne olursa olsun sürekli gelişim ve daha iyi çözümler temelinde çalışmalar yürüttüklerinden söz etmek mümkündür.

Tedarik zinciri, çok karmaşık yapıda ortaya çıkabilmektedir. Şirketlerin tedarik zincirine dair denetim ve düzenlemeler yapması hem maliyet hem de zaman gerektirmektedir. Bu bağlamda tehditleri saptamak ve değerlendirmek zorlu bir süreç olarak kabul görmektedir. SEDEX Belgesi bu süreçlerde çözüm odaklı bir yaklaşım benimsenmesini arzu eder. Kriterlere uygun kurumsal bir yaklaşım benimsenmesini hedefleyen belge sayesinde kurumsal bir yaklaşım elde edilmesi mümkündür.

SEDEX Belgesi yararları nelerdir?

Uluslararası standartları temel alan ve denetim formatları konusunda çözüm sunan SEDEC, müşterilere ve ortaklara etik kurallar çerçevesinde çözümler sunar. Bu bağlamda önemli olan iş prensiplerine uygunluğun sağlanması ve imajın iyileştirilmesidir. Şirketlerin SEDEX denetim süreçleri tamamlandıktan hemen sonra sertifikasyon süreçlerini dikkate almaları ve sürece hazırlıklı olmaları elzemdir. Bu bağlamda bütçe, enerji ve zamandan tasarruf edilmesi mümkündür. Denetimlerin azaltılması ama standartların en yüksek seviyede tutulması çerçevesinde en başarılı sonuçlar elde edilmesi mümkündür.

Bilgi için Bize Ulaşın