Asansör Modül B+E Belgesi (2014/33/AB)

Anasayfa » Asansör CE Belgesi (2014/33/AB) » Asansör Modül B+E Belgesi (2014/33/AB)

Modül B+E Nedir?

Modül B + E sistemi 2014/33/AB Asansör Yönetmeliği kapsamında uygulanan bir  (CE)uygunluk değerlendirme prosedürüdür. Modül B + E  Belgesi sistemi  Tipe Uygunluk (B) ve Son Kontrol (E) işlemlerini kapsar. Asansör firmalarının mühendislik hizmetleri dış kaynaklı olarak aldıkları bu sistemde, elektrik ve makine mühendisi dış kaynaklı hizmet olarak alınabilir. 

Modül B+E Ne İşe Yarar?

Modül B belgesi ile belli sayıda asansör tipleri yapılabilir. Bu tiplerin dışına çıkılamaz. Bu tipler genellikle Elektrikli Direk ( Düz Askı ), Elektrikli Endirek ( Palangalı ) ve Hidrolik Endirek ( Semer Karkas ) dır. Firma denetim esnasında her bir tip için asansör göstermek zorundadır. B+E belgesi alan tüm firmaların ISO belgeside alması zorunlu değildir.

Modül B+E Nasıl Çalışır?

Modül B + E belgesi birlikte uygulanan bir CE belgesi işlemidir. Modül B ve Modül E birbirinden ayrı kullanılamaz. Asansör firması modül B almadan modül E belgesi alamaz. Ama bu işlemden sonra başka modül B belgeleri alabilir. Modül B belgesinin geçerlilik süresi 5 yıl olup Modül E  belgesi her yıl yenilenir ve üç yıllıktır. 

Asansör firması kendisinin belirlemiş olduğu kompenant listesi ve tiplerinin dışına onaylanmış kuruluştan kompanent değişikliği onayı almadan kullanamaz. Gözetimde değiştirmek istediği tipleri ve kompenantları belirtirse değiştirilebilir.

Modül B + E belgesi en çok kullanılan CE belgesi işlemidir. Firma aylık sabit giderden kurtulup yaptığı iş kadar bedel öder.

 Modül B + E  Belgesi İçin İzlenecek Yol Haritası

Modül B+E Belgesi Sıkça Sorulan Sorular

Hemen Arayın
Femko Periyodik Muayene