Asansör Elektrik Uygulama Projesi

Anasayfa » Asansör Uygulama Projesi » Asansör Elektrik Uygulama Projesi

Asansör elektrik uygulama projesi nedir?

Asansör elektrik uygulama projesi hidrolik asansör elektrik projesi ve makina motor tahrikli asansör elektrik projesi gibi kısımları vardır ve binaya kurulacak olan asansörün avan projede belirlenen asgari koşullar dikkate alınarak nasıl yapılacağını detaylı olarak tarif eden açıklama, çizim, teknik özellikler, hesaplar ve diğer tamamlayıcı dokümanlardan oluşan projedir. 

 

Asansör elektrik uygulama projesinde neler bulunmalıdır?

1) Asansör elektrik uygulama projesinde gerilim düşümü hesapları, Motor gücü hesabı, kablo kesit hesapları, asansör tablosu elektrik besleme hattı, asansör makina dairesi ve kuyu boşluğu aydınlatma planı,  makina dairesi ve kuyu aydınlatma şiddeti hesabı, koruma ve topraklama sistemleri, kuyu yerleşim planı, makina dairesi yerleşim planı, asansör boşluğu boyuna kesiti bulunur.

 

2) Asansör elektrik uygulama projesinde ayrıca Makina dairesi, ve priz hatları ile makina motor grubuna ait asansör kuvvet tablosu bina dağıtım ana tablosundan ayrı kolon hatları ile beslenirler. Asansör kuvvet tablosu topraklama hattı bina eş potansiyel barasından ayrı olarak çekilir.

 

3) Asansör elektrik uygulama projesinde ayrıca Kumanda devreleri ve prensip şemaları, acil kurtarma tertibatı varsa seçimi hesabı ve bağlantıları, dahili ve kablosuz haberleşme tesisatı, acil durdurma devrelerinin kuyuda yerleşimi ve bağlantıları, kat ve kapı kilit devreleri ve sinyal kablolarının bağlantıları, kademesiz hızlı asansörler için inverter devresi ve dokümanları ile motor bağlantı şeması,  acil durum asansörünün bina basınçlandırma sistemi ile bağlantısı, asansörde kullanılan güvenlik kontaklarının bağlantıları, kata getirme tertibatı ve kumanda sistemine bağlantısı, yapılması gerekiyorsa deprem ve yangın ihbar sisteminin asansör sistemine bağlantısı yer alır.

Asansör uygulama projeleri CEMKA Mühendislik bünyesinde bulunan ilgili proje hizmet mühendislik bürosu tarafından yapılır. Proje firması bünyesinde SMM belgeli yetkili elektrik ve makine mühendisleri bulunmaktadır. Asansör projeleriniz tescil dosyası ile birlikte kendi adınıza tescil (ruhsat) alınacak şekilde hazırlanmaktadır. CEMKA Mühendislik proje dosyası ve hazırlama konusuna çok özen göstermektedir.

asansör ruhsat proje

Asansör Tescil Süreci (Detaylı anlatım)

Asansör montajı bittikten sonra yenileme projesi için proje formunun eksiksiz olarak doldurulması ve mimari proje, avan projeleri  ve yapı ruhsatıyla birlikte proje bölümüne teslim edilmesi gerekir.
Tescil dosyası hazırlama aşamasında asansörün bulunduğu belediye, ( hangi A tipi muayene kuruluşu ile anlaşması var ise) yeşil etiketi alınır.
Alınan yeşil etiket ve fatura CEMKA tarafından hazırlanan firmanın kendine ait CE belgesi ve diğer belgelerinin bulunduğu tescil dosyası  içine konulur.
Tescil dosyası belediyeye asansör monte eden tarafından teslim edilmesi gerekmektedir.
Belediyenin onaylamasının ardından tescil dosyası  içindeki, belediye dosyasını belediyedeki yetkili mühendis, müşteri dosyası bina sahibine ya da müteahhit verilir. Firma dosyasının asansörcü tarafından alınması gerekir.

Asansör Elektrik Uygulama Projesi S.S.S

Asansör Proje ve Bilgi Formları

Asansör Proje için Bize Ulaşın

Hemen Arayın
Femko Periyodik Muayene