Asansör Avan Projelerini Artık Asansörcüler Hazırlayacak!

Anasayfa » Duyurular » Asansör Avan Projelerini Artık Asansörcüler Hazırlayacak!

Asansör Avan Projelerinde Değişiklik!

14 Haziran 2017 tarihinde; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğ gereği Asansör Avan projelerini, asansör montajı yapacak olan asansör firmasının hazırlaması gerekmektedir.

Asansör Tasarımına İlişkin Usul ve Esaslar:
Asansör Yönetmeliği kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Asansör Tasarımına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ” 14 Haziran 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.
www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/06/20170614-5.htm

Asansör avan projesi yeni binalarda kullanılacak asansörler için asansör monte eden tarafından hazırlanacak veya hazırlatılacak olan avan projeler, “ulusal imar mevzuatında belirtilen ve konu ile ilgili olan meslek disiplinleri içerisinde yer alan yetkili mühendislerce müştereken” hazırlanacak. Tebliğin tanımlar bölümünde elektrik mühendisi veya elektrik-elektronik mühendisi ve makine mühendisi tarafından müştereken yapılacağı düzenlenen avan projelerinde ilgili mevzuat ve uyumlaştırılmış standartlar da belirtilecek.

Yetkili mühendislerin adları, yetki belgesi kayıt numaraları, sicil numaraları ve ıslak imzaların da yer alacağı avan projeler, mimari tasarımda avan projelerde belirtilen gereklilikler dikkate alınacak.

Standart Geçişi Avan ve uygulama projeleri 1 Eylül 2017 tarihinden önce onaylanan asansörlerin periyodik kontrolünde ve tescilinde TS EN 81-20 ve TS EN 81-50 standart gerekliliklerin aranmayacağına yer verilen tebliğde, bu tarihten sonra projeleri onaylanan asansörler için ise bu standartlarda yer alan yapım ve montaj için güvenlik kriterleri aranacağı belirtildi.

İdari Para Cezaları Tebliği hükümlerinin asansör monte eden tarafından ihlal edildiğinin belirlenmesi durumunda 4703 sayılı ürünlere ilişkin teknik mevzuatın hazırlanması ve uygulanmasına dair kanun hükümlerine göre idari para cezaları uygulanacak. Ayrıca tebliğin ilgili hükümlerinin asansör yaptırıcısı ve/veya bina tasarımcısı mimar tarafından ihlal edilmesi durumunda ise “Ticarette Tağşişin Men’i ve İhracatın Murakebesi ve Koruması Hakkında Kanun”un hükümlerine göre idari para cezası verilecek.

CEMKA MÜHENDİSLİK olarak hali hazırda çalıştığımız 400’ün üzerinde asansör firmasına bu hizmeti 10 yıldır sunmaktayız. Sizlerde işinizi riske atmadan CEMKA MÜHENDİSLİK’in tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

 

En iyi Asansör Uygulama Projesi

Asansörler günlük hayatımızın en önemli ve en rahat ulaşım araçlarından biridir. Yüksek güvenlik ve dikkat isteyen asansörler projelendirilerek kullanıma açılır. Asansör projesi, uy...

İhsaniye Belediyesi Asansör Proje Hizmeti

Afyon’nun ihsani ye ilçesi 30 bin civarında bir nüfusa sahip tarihi ilçelerden biridir. Afyon’nun küçük ilçelerinden biri olan ihsaniye karasal iklim bulunmaktadır. İlçe ekonomi...

Finike Belediyesi Asansör Proje Hizmeti

Antalya’nın batısında yerlana tarihi ilçelerinden olan finike ilçesi ticaret, sanayi, tarım ve turizmden ekonomisini oluşturmaktadır. Antalya merkeze 115 km mesafede olan ilçe akdenize ...

Hemen Arayın
Femko Periyodik Muayene