UCM asansörlerde yapılan bir testtir. Bu test asansörlerdeki kontrol dışı hareketleri önlemek amacıyla yapılan bir testtir. UCM testi asansörlerde EN 81-A3 standartdına göre yapılmaktadır. Bu standart kontrolsüz asansör kabin hareketlerinin tanınması ve önlenmesini sağlayan test standartıdır.

Bu standartlara göre yapılan UCM testinde Asansörde malzeme kaybı önlenir, kabinin ve asansörün kontrol dışı hareketleri önlenir ve kabinin katlar arasındaki durma doğruluğu ayarlanır. Tüm asansörler için yapılan bu test ile asansörün stabilizasyonu sağlanır ve doğru bir asansör hareketi sağlanır.

UCM testi yapılmadığı takdirde asansörde ve asansör kabininde istemsiz olarak tehlikeli hareketler yapmaktadır. Bu tehlikeli hareketler insanların can güvenliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak için mutlaka EN 81-A3 standartdına göre UCM testi yapılmalıdır.

Cemka mühendislik UCM testi konusunda asansör firmalarına yardımcı olmaktadır.

CEMKA

İlgili Yazılar

Asansör Risk Analizini Kimler Yapabilir?

Günlük hayatımızı kolaylaştıran asansörler belli başlı riskler oluşturduğu ve oluşturacağı için mutlaka risk analizi yaptırılır. Asansör risk analizi olası riskleri tanılama, belirleme, tayin etme, riskleri değerlendirip riskleri azaltma işlemlerinin yapılmasına risk analizi denir. Asansörde riskler genellikle asansör montajından sonra...

Read More