HYB, Hizmet yeterlilik belgesi tüketiciye sunulan hizmetlerin TSE türk standartlarına uygun olduğunu gösteren belgelendirmedir. Bu belge sayesinde uygunluğu belirlenen ürünler için HYB belgesi sağlanır. Alınan hizmet yeterlilik belgesi ile TSE-HYB markasına sahip olmaktadırlar.

HYB belgesi asansör firmalarının mutlaka alması gereken ve işlerini yapabilmesi için zorunlu bir belgelendirmedir. Yasal olarak alınması zorunlu olan bu belgelendirme TS 12255 standardıdır. Bu belgeyi almayan firmalar bakanlık denetime geldiğinde belgeyi ibraz edemezlerse yüksek oranda cezai işlem uygulanır. Yıllık olarak yenilenen HYB belgesi için bazı şartlar aranmaktadır.

HYB Belgesi için gerekli olan bu şartlar aşağıdadır.

  1. Marka Tescil belgesi (kendi markası için alacaksa)
  2. Yetkili Mühendis ya da mühendisler
  3. İş yerinin fiziki özellikleri
  4. Yeteri kadar yetkili personel
  5. CE belgesi ya da sözleşme
  6. Topraklama raporu
  7. Gerekli sigorta ve raporlar.
  8. HYB için gerekli dokümantasyon

Bu belgeyi büyük ve küçük tüm işletmeler almak zorundadırlar. Vatandaşlara hizmet veren tüm kuruluşlar bu belgeyi almak zorundadırlar. Gerekli şartlara uygun olarak hareket eden Cemka asansör firmalarına TS 12255  Yetkili servisler – Asansörler için – Kurallar konusunda hizmet yeterlilik belgesi danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

İlgili Yazılar

TSE-HYB Belgesi Nedir?

TSE-HYB, Tüketicilere sunulan hizmetlerin Türk standartlarına uygunluğunu gösteren belgelendirmedir. Asansör firmaları ve bakım yapan asansör servis firmalarının mutlaka HYB hizmet yeterlilik belgesi alması gerekmektedir. Faaliyetlerini standartlara uygun hale getirmenin yasal yolu budur. Hizmet veren asansör firmaları standartlara uyduğu takdirde...

Read More

Asansör HYB Belgesi Nasıl Alınır?

Asansör HYB belgesi (Hizmet yeterlilik belgesi), tüketiciye sunulan hizmetlerin Türk standartlarına ve tüm kriterlere uygun olduğunu gösteren belgelendirmedir. Asansör firmalarında yapılan testler ve incelemeler sonucunda uygunluk varsa HYB belgesi verilir. Asansör firmaları HYB belgesi aldıklarında standartlara uyma zorunluluğu vardır....

Read More