TSE-HYB, Tüketicilere sunulan hizmetlerin Türk standartlarına uygunluğunu gösteren belgelendirmedir. Asansör firmaları ve bakım yapan asansör servis firmalarının mutlaka HYB hizmet yeterlilik belgesi alması gerekmektedir. Faaliyetlerini standartlara uygun hale getirmenin yasal yolu budur.

Hizmet veren asansör firmaları standartlara uyduğu takdirde HYB belgesi alabilirler. Asansörlerin bakımı için gerekli olan Asansör TS EN 12255 belgesi TSE tarafından verilmektedir. Eğer bakanlık denetime geldiğinde HYB belgesi bulunmazsa yasal olarak cezai işlem uygulanır.

Hizmet yeterlilik standardı olan TS 12255 belgesi için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlar, Marka tescil belgesi, İş yeri fiziki özelliği, Personellerin bilgisi, CE belgesi, Topraklama raporu, HYB dökümantasyonu, sigorta, raporlar, yetkili ve diğer mühendisler gibi şartların bulunması gerekir.

Cemka Mühendislik asansör firmalarına TS 12255  Yetkili servisler – Asansörler için – Kurallar konusunda hizmet yeterlilik belgesi danışmanlık hizmeti vermektedir.

İlgili Yazılar

Asansör HYB Belgesi Nasıl Alınır?

Asansör HYB belgesi (Hizmet yeterlilik belgesi), tüketiciye sunulan hizmetlerin Türk standartlarına ve tüm kriterlere uygun olduğunu gösteren belgelendirmedir. Asansör firmalarında yapılan testler ve incelemeler sonucunda uygunluk varsa HYB belgesi verilir. Asansör firmaları HYB belgesi aldıklarında standartlara uyma zorunluluğu vardır....

Read More