Asansörler insanların hayatını kolaylaştıran en iyi ulaşım aracıdır. Can ve mal taşımada çok iyi işler yapan asansörler 2 katlı ve daha üstü yapılarda zamandan tasarruf ve rahatlık sağlamaktadır. Özellikle yaşlı, engelliler için büyük bir fayda sağlayan asansörler belli bir aşamadan geçtikten sonra kullanıma açılmaktadır.

Asansör projelerini asansör proje mühendislik firmalarında bulunan makine ve elektrik mühendisleri tarafından çizilmektedir. Asansör projesinde uygulama ve avan proje olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu projeler de hesaplamalar, çizimleri, tasarımlar, dökümanlar ve diğer bilgiler bulunmaktadır.

Asansör projesindeki avan proje ve uygulama projesi de kendi içinde mekanik ve elektrik projesi olmak üzere ikiye ayrılır. Mekanik proje binaya kurulacak asansörün tasarım imalat sonucu detaylı bilgilerin ve hesaplamaların yer aldığı projedir.

Asansör Elektrik projesi ise binaya kurulacak asansörün çizim, teknik özellikler, hesaplar ve tamamlayıcı dökümanlardan oluşan projedir. Elektrik ve elektronik mühendisleri tarafından yapılan ve onaylanır. Cemka mühendislik bünyesinde çalışan SMM belgeli mühendisler ile firmalara asansör proje hizmeti vermektedir.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More