Yüksek katlı asansörler için hazırlanan asansör projesi asansörün özelliklerinin, hesaplamalarının, tasarımının belirlenmesini, montajdan sonra kullanıma açılmasını sağlayan projedir. Asansör projesi asansör firmalarının yaptırdığı projedir. Mühendislik firmaları tarafından hazırlanan proje asansör ruhsatına eklenir.

Asansör projesi Uygulama ve avan proje olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Asansör uygulama projesi avan projede asgari koşulların belirlenmesi, asansörün tasarım ve imalat sonucunda montaj detayı ve hesaplamalarının belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör uygulama projesi mutlaka SMM belgeli mühendisler tarafından hazırlanmalıdır.

Avan proje binaya kurulacak asansörün hızına, kapasitesine, kullanım amacına ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör ruhsat dosyasında bulundurulması zorunlu olan avan proje ve uygulama projesi çizilmesi özen isteyen projelerdir.

5 Katlı asansör projesi Cemka mühendislik tarafından SMM belgeli mühendisler tarafından hazırlanmaktadır. Cemka mühendislik asansör proje hazırlama konusunda firmalara yardımcı olmaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More