EN 81-20 standardı 2017 Eylül’ünde yeni yapılacak asansörlerde geçerli olmak üzere zorunlu hale getirilmiştir. Asansörün mukavemet hesapları yeni standarda göre yapılmalıdır. Yeni mukavemet hesapları ile asansörler daha güvenli hale gelmiştirler.

EN 81-20 standardı Asansörlerin yapımı ve montajı için güvenlik kurallarını, İnsan ve yük taşıma amaçlı asansörler için güvenliği arttırılmış standarttır. EN 81-50 ise asansör bileşenleri, tasarım kuralları, hesaplamaları, incelemeleri ve deneyleri için güvenlik kurallarını belirleyen standarttır.

Avrupa birliği tarafından 31/08/2017 tarihinden itibaren zorunlu olan bu standartlara artık uymak durumundasınız. Bu standartlara göre mukavemet hesapları elektrik ve makine mühendisleri tarafından yapılmalıdır.

Cemka mühendislik, zorunlu olan EN 81-20 standardı kapsamında asansörler için mukavemet hesaplarını yapmaktadır. SMM belgeli mühendislerimiz mukavemet hesapları konusunda firmalara yardımcı olmaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More