Asansörler insan hayatını çok kolaylaştıran bir ulaşım aracıdır. Günümüzde yüksek katlı binaların çoğalması ve ulaşımın artık daha kolay hale gelmesi için kullanılan bir ulaşım aracıdır.

Asansörler montajı yapılıp kullanıma açılmadan önce ilk önce projeleri çizilir ve güvenlik testlerinden geçtikten sonra kullanıma geçilir. Asansörler için avan ve uygulama projeleri çizilir. Bu projeler ise kendi içinde makine ve elektrik projeleri olarak ikiye ayrılır. Asansör makine mühendisleri tarafından çizilen ve montajı yapıldıktan sonra kullanılabilir.

Tüm bu süreçler içerisinde çizilen projeler genellikle yapılan hatalar ve sonrasında eklemeler nedeniyle projeler de değişiklikler oluşur. Bu nedenle asansör tamamı bittikten sonra tüm bu hataları, eklemeleri ve sonradan çıkan ayrıntıları ortaya çıkartan Asbuilt Projesi hazırlanır. Her şey tamamlandıktan sonra ortaya çıkan Asbuilt Projesi projesi asansör mühendisleri tarafından çizilmektedir.

Cemka, bünyesinde barındırdığı mühendisler ile firmalara Asbuilt Projesi hazırlamaktadır. Asbuilt Projesi mühendislerimiz tarafından özenle hazırlanarak ruhsat dosyasına eklenir.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More