Asansör avan proje, asansör projesinde mutlaka olması gereken projelerden biridir. Asansörün kullanım amacına, kumandasına, hızına, kullanım şekline kadar tüm temel özelliklerinin belirlenmesi için hazırlanan projeye avan proje denmektedir. Avan proje asansör yönetmeliğine ve asansör işletme, bakım ve periyodik kontrol yönetmeliğine göre makine ve elektrik mühendisleri tarafından hazırlanmaktadır.

Asansör avan proje makine projesi ve elektrik projesi olmak üzere 2 aşamada hazırlanmaktadır. Makine projesi kuyusunda yatay ve dikey düşüm kesitleri, makine dairesi yerleşim planı, motor gücü hesapları, kapasite hesabı, kişi trafik sayısı hesabı ve basınç hesapları bulunmaktadır.

Elektrik projesinde ise asansörün elektrik aksamına dair pano, tesisat ve motor gibi elektrik aksamlarının projesi, hesaplamaları, kolon hesapları, bina hattı elektrik tesisatı gibi çizimler, hesaplamalar bulunmaktadır. 

Cemka mühendislik avan proje hazırlarken her aşamayı detaylı bir titizlikle hazırlamaktadır. İlgili yönetmelikler gereği avan proje hazırlarken standartlara uygun olarak hareket ederek avan proje aşamalarını hatasız tamamlamaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More