Asansör avan proje, binaya yapılacak asansörün kullanım amacına, kapasitesine, hızına, kumandasında ve kullanım şekline göre özelliklerinin belirlenmesi için hazırlanan projedir. Asansör avan proje Elektrik avan proje ve Makine avan proje olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Elektrik avan proje asansörün elektrik aksamına dair ne varsa hesaplanması ve çizilmesi gereken projedir. Asansör avan projesi kapağında; yapı sahibi veya vekiline ait bilgiler, projeyi yapan üyeye ait bilgiler, yapının bulunduğu yere ait bilgiler, asansör sayısı, asansöre ait tahrik cinsi, sınıfı, kapasitesi, durak adedi, seyir mesafesi, hızı, kabin ölçüleri, makina dairesinin yeri ve motor gücü yer alır.

Makine avan proje ise asansörün çalışan aksamları ile oluşan sistemine makine denir. Bu makine sisteminin tüm parçaları ile çalışan makine sisteminin çizilmesine avan proje denir. Asansör elektrik avan projesinde yapının trafik hesabı, motor güç hesabı, gerilim düşümü hesapları, kablo kesit hesapları, asansör makine dairesi ve kuyu boşluğu aydınlatma planı, asansör tablosu elektrik besleme hattı, makina dairesi ve kuyu aydınlatma şiddeti hesabını, koruma ve topraklama sistemleri, makina dairesi yerleşim planını, kuyu yerleşim planını, asansör boşluğu boyuna kesitini içeren tüm bu oluşumu bir araya getiren projedir.

Asansör Avan proje Cemka mühendislik tarafından çizilen bir projedir. Asansör firmaları için çizilen avan proje mühendislerimiz tarafından çizilmektedir. Sizde Avan proje çizdirmek istiyorsanız hemen Cemka proje ve mühendislik firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Asansör avan proje örneği ni mühendislerimizden alarak nasıl çizildiği hususunda daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More