İnsanları ve yükleri taşıma amaçlı kullanılan asansörlerin en alt tarafından asansör kuyusu bulunmaktadır. Bu bölümün hem boş hemde aydınlatmaya sahip olması gerekmektedir.

Asansör kuyusu gerektiğinde kullanılması için mutlaka aydınlatmaya sahip olması gerekir. Asansör kapıları kapalı olsa dahi görülebilecek şekilde aydınlatmanın olması gerekir. Asansör kuyusunu aydınlatmak için mutlaka ulaşılabilecek bir yerde olmalıdır. EN 81-2 standartlarına uygun olarak tesisatı yapılmalıdır.

Asansör kuyu aydınlatılması yapılabilmesi için mutlaka hesaplamalarınında yapılması gerekir. Bu hesaplamalar mutlaka mühendisler tarafından hesaplamaları yapılmalıdır. Hesaplamaları yapılan kuyu aydınlatması asansör montajcısı tarafından yapılmalıdır.

Cemka asansör proje ve mühendislik firması olarak Asansör firmalarına asansör kuyu aydınlatma hesabı yapmaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More