Asansör insanları ve yükleri katlar arasında taşımak için tasarlanan ve kullanıma açılan bir ulaşım aracıdır. Asansörler tasarlanırken ve kullanıma açılmadan önce mutlak asansör projesi hazırlanarak yapılır. Asansör projesinde uygulama projesi ve avan projesi bulunmaktadır.

Asansör projesinde bulunan detaylardan biride asansör kuyu kesitidir. Kuyu kesiti asansör kuyusunun ölçülerini belirleyen işlemdir. Asansör kuyu kesitinde kabin genişliği, kabin raya arası ölçü, kuyu derinliği, kuyu genişliği, ray kapısı, ray duvarı ve ağırlık ray arası ölçüler belirlenir ve çizimi yapılır.

Asansör kesiti, asansör proje dosyası ve ruhsat dosyasında olması gereken bir çizimdir. Hesaplamalar yapıldıktan sonra asansörler için kuyu kesiti hazırlanır ve dosyaya konur. Cemka mühendislik asansör kuyu kesiti konusunda profesyonel mühendisleri ile asansör kuyu kesiti hazırlamaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More