Hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştıran asansörler belli aşamalardan geçerek asansör ruhsatı alır ve kullanılmaya başlanır. Asansörler 2014/33/AB asansör yönetmeliği kapsamında mutlaka uygunluk değerlendirme modülü olan Modül B almaktadırlar. Asansör Modül B tipe uygunluk anlamına gelmektedir.

Uygunluk değerlendirme modülü olan Modül B belli sayıda asansörler için kullanılmaktadır. Firmalar her tip için mutlaka asansör göstermek durumundadırlar. Modül E ile birlikte kullanılan modül B kullanım süresi 5 yıldır. Asansör Modül B asansör firmaları tarafından en çok kullanılan modüldür.

Asansör Modül B tip aralığı olan bir modül olduğu için risk analizi yapılmaz. Sadece modül G alındıktan sonra risk analizi yapılabilir. Modül B genellikle Elektrikli direk ( Düz Askı ), Elektrikli endirek ( Palangalı ) ve Hidrolik endirek ( Semer Karkas ) tiplerine modül B alınabilir.

Cemka mühendislik asansör modül B kapsamında firmalara tipe uygunluk yani uygunluk değerlendirme modülü olan Modül B alımı konusunda yardımcı olmaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More