Asansörler için uygunluk değerlendirme modüllerinden biride Modül B’dir. CE belgesi alabilmek için gerekli olan modül B belgesi E modülü ile birlikte alınan bir modüldür. Modül B direk, endirek ve hidrolik direk asansörler için uygulanabilir. Bu tip asansörler dışındaki asansörler için kullanılamaz.

Asansör B modülü 5 yılda bir yenilenmesi gereken bir modüldür. Tipe uygunluk anlamına gelen modül B ve E modülünü alan firmalar ISO belgesi almalarına gerek yoktur. Asansör firması belirlediği donanım kompenant listesi dışında onay almadan kullanamaz. En çok kullanılan Modül B işlemi için firma aylık gelirinden kurtulup yaptığı iş kadar bedel öder.

Asansör modül B işlemi E modülü ile kullanılarak tipe uygunluk ve son kontrol işlemlerini yerine getirir. Cemka mühendislik asansör yönetmeliği kapmasında Modül B işlemini firmalar için hazırlamaktadır. Asansör yönetmeliğine göre “asansörler ve asansörlere ait asansör güvenlik aksamlarının karşılamaları gereken temel sağlık ve güvenlik gereklerini, bu ürünlerle ilgili piyasaya arz koşulları ile piyasa gözetimi ve denetimi esaslarını belirlemektir.”

Cemka mühendisleri asansör yönetmeliği kapsamında Modül B olmak üzere diğer uygunluk değerlendirme modülleri için süreci sorunsuz bir şekilde yönetmektedir.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More