Asansör uygunluk değerlendirme modüllerinden biri olan modül B belli sayıda asansörler için uygulanır. Belli sayıda asansörler için alınan modül B’nin yenileme süresi 5 yıldır. 5 yılda bir yenilenmesi yasal olarak zorunludur.

Asansör B modülü Tipe uygunluk olan bu modül E modülü ile birlikte verilir. Modül B, Elektrikli Direk ( Düz Askı ), Elektrikli Endirek ( Palangalı ) ve Hidrolik Endirek ( Semer Karkas ) gibi asansörlerde kullanılır. Modül B ve birlikte alınan Modül E alındıktan sonra ISO belgesi alınmaz. Asansör firmaları belirlemiş oldukları kompenant listesi ve tipleri için mutlaka onaylanmış kuruluştan onay almalıdır.

Modül B, AT Tip’in genel bir açıklaması, Asansör çizimi, tasarımı, parçaları ve devre şemaları, detaylı bilgileri, test raporları ve hesaplamaları gibi işlemler yapılarak modül B alınır. Cemka mühendislik Modül B konusunda firmalara yardımcı olmaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More