Asansör son yıllarda hayatımızın vazgeçilmez bir taşıma aracıdır. Katlar arasında bir taşıma aracı olarak görev yapan asansörler insan hayatını önemli ölçüde kolaylaştırır. Asansörler insanları taşıdıkları için üretimden montaja kadar önemli ölçüde güvenlik testinden geçmektedir.

Asansörler montaj öncesinde mühendisler tarafından uygulama projesi çizilmektedir. Asansör uygulama projesi yapıya kurulacak olan avan projedeki asgari koşulları belirler. Asansör tasarımı, çizimi, teknik özellikleri ve hesaplamaları uygulama projesinde belirlenir.

Asansör uygulama projesi kendi içinde elektrik ve mekanik proje olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. SMM belgeli mühendisler tarafından hazırlanan uygulama projesi asansör ruhsat dosyasına eklenir. Asansör firmaları asansör montajından önce mühendislik ve projelendirme firmalarına başvurarak uygulama projesi hazırlatmalıdırlar. Uygulama projesi asansör projesinde olmazsa olmaz bir projedir.

Cemka, asansör proje ve mühendislik firması olarak asansör montajı yapan firmalar için montaj öncesinde uygulama projesi hazırlamaktadır. Uygulama projesi SMM belgeli mühendislerimiz tarafından özenle hazırlanarak dosyaya eklenir.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More