Asansör tasarımı, asansör firmaları için mutlak gerekli olan bir işlemdir. Asansörün nasıl olacağı ile ilgili yapılan çalışmaya asansör tasarımı denir. Modül H belgesine sahip olan firmalar montaj yaptığı asansörler için standartlar da sapma olduğu için risk analizi yapmaları için mutlaka asansör tasarım inceleme belgesine sahip olmalıdır.

Tasarım incelemede alınmış olan CE BELGESİ nin bir sonraki Gözetim Tarihine kadar geçerliliği vardır. Modül H Belgesi olan firmalar için gereklidir. Bir bakıma Risk Analizi gerektiren durumlar için CE belgesi süresince alınan belgedir. Her Risk Analizi durumu için ayrı ayrı alınır.

Asansör tasarımı asansör yönetmeliği ve asansör işletme bakım ve periyodik kontrol yönetmeliğine göre hazırlanmalıdır. Bu yönetmelikte belirtilen standartlara göre hazırlanan asansör tasarımları sonucunda mutlaka asansör tasarım inceleme belgesine sahip olmalıdır.

Asansör tasarımını asansör proje ve mühendislik firmaları tarafından asansör firmalarının başvurusu sonucunda istenilen özelliklere göre belirlenmektedir. Cemka mühendisliğe başvurana asansör firmaları asansör tasarımı için yetkili mühendislerimize sonuna kadar güvenmelidir. Zira mühendislerimiz profesyonel bir şekilde işlerini yapmaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More