Asansörler insan hayatını kolaylaştıran günümüzde olmazsa olmaz bir araçtır. Yüksek katlara kolaylıkla hiç yorulmadan çıkan asansörler elektrik enerjisi ile hareket eden elektrik motoru ile hareket etmektedir. Günümüzde de bu tip asansörler kullanılmaktadır.

Asansörler üretimden sonraki aşama olan montaj kısmı tamamlandıktan sonraki bir ay içinde asansör tescili (ruhsatı) alınmak zorundadır. Asansör tescili Asansör işletme, bakım ve periyodik kontrol yönetmeliği şartları tamamlandıktan sonra gerekli idareye başvurusu yapılır. Asansör tescili için bir çok belge ve rapor gereklidir.

Asansör tescili için gerekli belgeler;

  • Sanayi sicil belgesi
  • Garanti belgesi
  • Onaylanmış kuruluş tarafından alınan uygunluk belgesi
  • HYB belgesi
  • Başvuru sahibi asansör montajı yapan asansör üretimi yapan firmaya kestiği fatura
  • İlk periyodik kontrol raporu

Yasalara göre asansör projeleri , hesapları ve teknik mevzuata ilişkin teknik dosya birlikte verilmelidir. Asansör tescili konusunda proje ve teknik dosyanın olduğu belediye tescil dosyası Cemka mühendislik tarafından hazırlanır. Eksik ve yanlış belgeler için Cemka gerekli çalışmayı yapar ve dosyaları hazırlar.  Cemka mühendislik asansör tescili ve teknik dosya konusunda sizlere yardımcı olmaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More