Asansörler insanları taşımak için kullanılan ve insan hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran bir ulaşım aracıdır. Genellikle Hidrolik ve elektrik sistem ile çalışan asansörler kullanım amacına ve insan sayısına göre hesaplanır.

Asansörlerdeki trafik hesabı yapılardaki kat, daire ve oda sayısına göre hesaplanır. Asansörler bu hesaplamalara ve her beş dakikada bir çalışma prensibine göre hesaplanarak asansörün kaç kişilik olacağı hesaplanır.

Asansörler bu hesaplamalar doğrultusunda asansöre binecek kişi sayısını hesaplar. Toplam trafik yükü hesaplandıktan sonra istenilen asansör kapasitesi hesaplanır. Genellikle çok yüksek katlı binalarda iki asansör birden kullanıldığında asansörlerden birisi diğerine göre daha büyük olmalıdır.

Cemka mühendislik ve proje firmamız yapılarınızda kullanılacak asansörler için trafik hesabı yaparak doğru tercihi yapmanızda sizlere yol göstermektedir.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More