Asansörler için hazırlanan ve asansör ruhsatında olması gereken avan proje ne işe yarar ve bu projede olması gerekenler nelerdir. Asansör avan projesi bir binaya kurulacak asansörün kullanım amacına, kapasitesine, hızına, kumandasına ve kullanım şekline göre özelliklerinin belirlenmesi için hazırlanan projeye avan proje denir.

Asansör avan projede mutlaka elektrik projesi ve makine projesi bulunmalıdır. Asansör makine projesinde projeyi yaptıranın, yapanın bilgileri, proje bilgileri, asansör sayısı, tahrik cinsi, kapasitesi, hız, kabin, motor gücü ve makine dairesi yeri gibi bazı bilgiler yer almaktadır. Ayrıca asansör düşey kesitleri, yerleşim planı gibi özellikler yer almaktadır.

Asansör projede olması gereken elektrik avan projesinde ise motor gücü hesabı, trafik hesabı, gerilim düşümü hesapları, kablo kesit hesapları, aydınlatma hesapları, elektriksel tesisatın hesaplamaları, priz hesapları ve kuvvet tablosu gibi bilgiler yer almaktadır.

Asansör avan proje asansör ruhsatında olması gereken zorunlu bir projedir. Asansör avan projeleri mimari proje ile birlikte yapılacak ve mimari projeye esas olmalıdır. Asansör avan proje ile mimari proje ile mutlaka uyumlu olmalıdır.

Cemka, asansör proje mühendislik firması bünyesinde barındırdığı yetkili mühendisleri asansör firmaları için asansör ruhsatına eklenecek asansör avan projesi hazırlamaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More