Engelli Asansörü, merdiven çıkamayan veya çıkmakta zorlanan engelli ve özrü bulunan bireyler için tasarlanmış bir asansör tipidir. Ülkemizde henüz çok kullanılmasa da avrupa ve amerika gibi ülkelerde kullanılmaktadırlar. Modern bir görünüme sahip bu asansör tipi engelli insanların hayatlarını kolaylaştırmak için birebirdir. Villa tipi yapılarda genellikle kullanılan bu asansör bina içerisinde kullanıldığı için proje kısmına önem verilmelidir.

Basamak asansörü de diğer asansörler gibi proje hazırlanarak kullanıma açılan asansördür. Basamak asansörü diğer asansörler gibi asansör yönetmeliği ve asansör işletme ve bakım yönetmeliğine göre hazırlanmaktadır. Her iki yönetmelikte basamak asansörün standartlarını belirlemektedir. Asansörün güvenliği, trafik hesabı ve diğer hesaplamaları, projeleri ve diğer işlemlerin standartlarını belirler.

Basamak asansör projesi Asansör mühendisleri tarafından ilgili yönetmelikler ve standartlara uygun olarak hazırlanmaktadır. Asansör yönetmeliğinin amacı: asansörler ve asansörlere ait asansör güvenlik aksamlarının karşılamaları gereken temel sağlık ve güvenlik gereklerini, bu ürünlerle ilgili piyasaya arz koşulları ile piyasa gözetimi ve denetimi esaslarını belirlemektir. Basamak asansörü de diğer asansörler gibi en 81-20 ve en 81-50 standartlarına uygun olmalıdır.

Cemka asansör proje mühendislik firması olarak yetkili mühendislerimizce asansör firmalarına basamak asansörü için asansör projesi hazırlamaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More