Asansörler insanları ve yükleri katlar arasında taşıyan ve bir taşıma aracıdır. Dişlisiz asansör kalkış ve durma esnasında asansörü kesinlikle sarsmaz. Dişlisiz asansörler dişli asansörlere göre bakım ve onarımları azalttığı için tercih edilen bir asansör türüdür.

Dişlisiz asansörler rahatlığın yanı sıra diğer asansörlere göre de enerji tasarrufu sağlamaktadır. Dişlisiz asansörlerde ki yük nedeniyle dengelenmiş yükün asansörün hareketinin kısıtlaması sebebiyle asansöre frenleme işlemi yapar. Dişlisiz asansörler içinde avan ve uygulama projeleri çizilebilmektedir.

Dişlisiz avan projesi binaya kurulacak asansörün kapasitesine, hızına, kullanım amacına ve kullanım şekline göre belirlenmesi için hazırlanan projeye denir. Dişlisiz uygulama projesi ise binaya kurulacak asgari koşulları belirlenen asansör tasarım, imalat ve montaj sonucunda hesaplamaların nasıl yapılacağı, ayrıntılı olarak belirlenen açıklama, çizim, teknik özellikler ve diğer dökümanların yer aldığı projedir.

Cemka mühendislik dişlisiz asansör proje çizimi konusunda firmalara yardımcı olmaktadır. Bünyesindeki SMM belgeli mühendisler ile dişlisiz asansör proje çizimi yapmaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More