İnsan hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran asansörler yapılar gibi bir proje hazırlandıktan sonra kullanıma açılmaktadır. Asansör projeleri asansör proje mühendislik firmaları tarafından hazırlanmaktadır. Asansör proje ve mühendislik firmaları asansör projesini hazırlarken asansör yönetmeliğine ve Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik kontrol yönetmeliğine göre hazırlamaktadır.

İlgili yönetmeliğe göre hazırlanan asansör projesi iki aşamadan oluşmaktadır. Asansör projesi, Asansör uygulama projesi ve asansör avan projesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Asansör uygulama projesi binaya kurulacak asansörün tasarım imalat sonucu montaj detaylarının, hesaplamalarını belirleyen projedir. Ayrıca avan projedeki asgari koşulları belirlenmesini sağlayan bu proje ile asansör projesinin uygulama projesi hazır olmaktadır.

Diğer proje ise Avan projedir. Avan proje ise asansörün kullanım amacına, kapasitesine, hızına, kumandasına ve kullanım şekline göre özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör uygulama ve avan proje’de kendi için ikiye ayrılmaktadır. Makine ve elektrik projesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Makine ve elektrik sistemlerinin özelliklerini belirleyen bu projeler tamamlandıktan sonra hidrolik araçlı asansör projesi hazır olmaktadır.

Cemka asansör proje ve mühendislik firması olarak hidrolik araç asansör projelerinizi hazırlarken yılların verdiği deneyim ile gerekli özeni göstermektedir.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More