Hidrolik asansör avan projesi spesifik bir konudur. asansör uygulama ve avan projesi konusunda uzman projeciler tarafından yapılmalıdır. Asansörler günümüzde insanların hayatını kolaylaştıran bir ulaşım aracıdır. Farklı tiplerde bulunan asansörlerin en çok tercih edileni Hidrolik asansörlerdir. Hidrolik asansörler makine dairesi bulunmayan asansör tipidir. Hidrolik asansörler hastanelerde, binalarda, araç taşıma, mağaza, depo gibi yerlerde kullanılan asansör tipidir.

Asansörler kullanıma başlaması için belli bir proje aşamasından geçmesi gerekmektedir. Yağ basıncı kullanılarak piston ile kabin hareket ettirilerek çalışan hidrolik asansörler uygulama projesi ve avan projesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Asansör avan projesi binaya kurulacak asansörün kullanım amacına göre kapasite, hız, kumanda ve kullanım şekline göre özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir.

Asansör yönetmeliğine göre hazırlanan hidrolik asansör avan projesi makine ve elektrik projesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu iki projede hazırlandıktan sonra hidrolik avan projesi ortaya çıkmaktadır. Asansör yönetmeliğine göre asansörler ve asansörlere ait asansör güvenlik aksamlarının karşılamaları gereken temel sağlık ve güvenlik gereklerini, bu ürünlerle ilgili piyasaya arz koşulları ile piyasa gözetimi ve denetimi esaslarını belirlemektir.

Cemka mühendisleri asansör yönetmeliği ve asansör işletme bakım ve periyodik kontrol yönetmeliğine göre hidrolik asansör projesini hazırlamaktadır. SSM belge yetkisine sahip Cemka mühendisleri bu yönetmelikler kapsamında avan proje için çok özen göstermektedir.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More