Asansör insanları ve yükleri taşıma amaçlı kullanılan bir taşıma aracıdır. Asansörler günümüzde hidrolik ve elektrikli iki farklı asansör çeşididir. En çok kullanılan asansörlerden olan hidrolik asansör günümüzde maliyetinin düşük olduğu ve bakım ücretlerini az olduğu asansördür. Yukarı çıkan ve tekrar aşağı çağırıldığında aşağı doğru herhangi bir yakıt veya enerji harcamadan çalışır.

Sessiz çalışan hidrolik asansörler yapımı aşamasından önce projelendirilmelidir. Asansör projesinde asansörün hesaplamaları, çizimi, tasarımı ve teknik dosya gibi bilgiler yer almaktadır. Hidrolik asansör projesi avan ve uygulama olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Hidrolik avan projesi binaya kurulacak asansörün kapasitesine, hızına, kullanım amacına ve kullanım şekline göre belirlenmesi için hazırlanan projeye denir. Hidrolik uygulama projesi ise binaya kurulacak asgari koşulları belirlenen asansör tasarım, imalat ve montaj sonucunda hesaplamaların nasıl yapılacağı, ayrıntılı olarak belirlenen açıklama, çizim, teknik özellikler ve diğer dökümanların yer aldığı projedir.

Hidrolik avan ve uygulama projeleri elektrik ve mekanik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Asansör proje ve mühendislik firmaları tarafından çizilen bu projeler SMM belgeli mühendisler tarafından çizilir. Cemka asansör proje ve mühendislik firması proje çizerken çok özen göstermektedir.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More