Asansör projeleri mimari projelere ve yapının özelliklerine göre hazırlanmaktadır. Asansör projelerine yer alan güvenliklerinden biriside raylara gelen yani raylara düşen kuvvet hesabıdır.

Güvenlik tertibatı olan ray kuvvetleri klavuz rayları destekleyerek frenleme etkisinin sürtünmeye ile oluşturduğu ağırlıkları meydana gelen kuvvet ile kabul edilir. Özel önlemlerin alındığı ray kuvvetleri hesaplanarak rayların kuvveti tespit edilir. Raylara gelen kuvvetler TS EN 81-20 ve 81-50 standartlarına uygun olarak belirlenir.

Asansör motor gücü hesaplanarak yapılan ray kuvvet hesabı için asansör kuyu kesiti çizilmelidir. Ayrıca raylara gelen Pk ve Pr kuvvetlerini belirleyen kesitler çizilmelidir. Raylara gelen kuvvetler asansör mühendisleri tarafından hazırlanır. Cemka mühendislik raylara gelen kuvvet hesaplamaları konusunda firmalara yardımcı olmaktadır.

İlgili Yazılar

Asansör Avan Proje Yenileme

Asansör avan proje yapıya kurularak asansörün kullanıma amacı, kapasitesi, hızı, kullanım şekli ve temel özelliklerinin belirlenmesini sağlayan projedir. Asansör proje mühendisleri tarafından hazırlanan avan proje temel özellikleri belirlendikten sonra elektrik ve makine projesi olmak üzerede ikiye ayrılmaktadır. Asansör temel...

Read More