Asansör insanları ve yükleri katlar arasında taşımaya yardımcı olan bir ulaşım aracıdır. Günlük hayatımızdan iş hayatımıza kadar her alanda asansörler önemli yer oynar. Asansörler insanları taşıdıkları için mutlaka yüksek güvenlikte olmalıdırlar. Asansörlerin en büyük güvenliği ise fren sistemidir. Fren sistemi asansörü durdurmaya yarayan güvenlik sistemidir.

Fren sistemi, ani frenleme, tampon etkili ve kayma gibi fren sistemleri bulunmaktadır. Asansörün beklenmedik şekilde hızlanmasını ve ani düşüşlerde frenleme yaparak asansörü durduran fren sistemi raya temas ederek asansörü durdurur. Katlar arasında ise yavaşça frenleme yaparak asansörü durdurur.

İnsan can ve mal güvenliği için frenleme sistemlerinin mutlaka testleri yapılmalıdır. Asansör fren testi Asansör yönetmeliği ve Asansör işletme, bakım ve periyodik kontrol yönetmeliğine uygun olarak yapılmalıdır.

Cemka, ilgili yönetmelik ve standartlar doğrultusunda asansörlerin frenleri için sağlamlık testi gerçekleştirmektedir. Cemka mühendisleri frenleme sistemi için yapılan testleri için firmalara yardımcı olmaktadır.

İlgili Yazılar

UCM Testi Nedir?

UCM asansörlerde yapılan bir testtir. Bu test asansörlerdeki kontrol dışı hareketleri önlemek amacıyla yapılan bir testtir. UCM testi asansörlerde EN 81-A3 standartdına göre yapılmaktadır. Bu standart kontrolsüz asansör kabin hareketlerinin tanınması ve önlenmesini sağlayan test standartıdır. Bu standartlara göre...

Read More