Asansörler genel olarak sistematik bir şekilde riskleri tanılama, belirleme ve değerlendirmeler için hazırlanan risk azaltıcı yöntemleri belirtir. Hayatımızı önemli ölçüde kolaylaştıran asansörlerin güvenle çalışması için risk analizleri yaptırılır. Riskler genellikle kuyu dibinde, kuyu üstünde ve kapılarda oluşmaktadır. Kuyu üstü risk analizini belirlemek için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Asansör kuyu üstü risk analizi EN 81-1/2 (en 81-20 ve EN 81-50) standartlarında sapma olduğunda başvurulan bir yöntemdir. Bu yöntem ile riskler azaltılır. Kuyu üstü hacminin az olması standartlarda sapma olduğunun göstergesidir. Asansör risk analizi için tasarım inceleme belgesi ve Modül G belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

Asansörler için risk analizleri yaptırmak istiyorsanız Asansör mühendisi ve proje mühendisleri firmalarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Cemka mühendislik asansör kuyu üstü risk analizi konusunda firmalara yardımcı olmaktadır. Kuyu üstü, kuyu dibi, kümbet ve asansör kapı riskleri için Cemka risk analizi konusunda gerekli çalışmaları yapmaktadır.

İlgili Yazılar

UCM Testi Nedir?

UCM asansörlerde yapılan bir testtir. Bu test asansörlerdeki kontrol dışı hareketleri önlemek amacıyla yapılan bir testtir. UCM testi asansörlerde EN 81-A3 standartdına göre yapılmaktadır. Bu standart kontrolsüz asansör kabin hareketlerinin tanınması ve önlenmesini sağlayan test standartıdır. Bu standartlara göre...

Read More