Asansör risk analizi genel olarak asansörlerde oluşabilecek riskleri tanılamak için kullanılan analizidir. Asansör risk analizi standartlarda sapma olduğunda yapılan risk analizi yaptırabilmeniz için modül G belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

G belgesi bir birim doğrulama belgesidir. Her asansör için alınması gereken bu belge ile teknik dosya ve risk analizi yaptırmak zorundadırlar. Asansör risk analizi kuyu dibi, kuyu üstü ve kümbet üstü yerlerde sık rastlanan riskler durumunda hazırlanır. Asansör risk analizi hazırlanırken bir form doldurularak hazırlanır.

EN 81-1/2 (en 81-20 ve EN 81-50) standartlarına göre yapılan asansörler bu standartların sapması nedeniyle risk analizi yaptırılmalıdır. Firmalar Onaylanmış kuruluştan aldığı Modül G birim doğrulama belgesi ile bize mühendislik firmamıza başvurabilir.

Cemka mühendislik Risk analizi konusunda firmalara yardımcı olmaktadır. Cemka risk analizi firma için form oluşturarak risk analizine başlar ve gerekli denetlemeler yapıldıktan sonra uygun olup olmadığı tespit edilir ve Risk analizi hazırlanır.

İlgili Yazılar

UCM Testi Nedir?

UCM asansörlerde yapılan bir testtir. Bu test asansörlerdeki kontrol dışı hareketleri önlemek amacıyla yapılan bir testtir. UCM testi asansörlerde EN 81-A3 standartdına göre yapılmaktadır. Bu standart kontrolsüz asansör kabin hareketlerinin tanınması ve önlenmesini sağlayan test standartıdır. Bu standartlara göre...

Read More