UCM Testi, asansör kabinin açık veya kapalı durumlarda kontrol dışı hareket etmesini engellemek için yapılan bir testtir. Bu istem dışı hareketin ilgili standardı EN 81-A3 standardıdır. UCM testi yapılan asansörler ani davranışlar konusunda daha emniyetli hale gelir.

UCM asansörde algılama işlemi koruma tertibatının bir görev mekanizmasıdır. UCM asansörü algılama ve durdurma konusunda çalışan bir sistemdir. UCM asansör dınırları içinde çalışan bir güvenlik sistemi olduğu için UCM’nin stabil olarak doğru çalışıp çalışmadığını anlamak için UCM testi yapılmalıdır.

İstem dışı kabin hareketlerinde asansör insanlar ve yükler için tehlike oluşturur. Her iki yöndede kabin durma hassasiyeti ile asansörün güvenli işletilmesi açısından önemlidir. İlgili standartlara uygun olarak üretilen asansörler UCM testi yapılmalıdır.

UCM testi, Asansör proje ve mühendislik firması Cemka tarafından yapılır. SMM belgeli mühendislerimiz asansör ucm testlerini büyük bir titizlikle yapmaktadır.

İlgili Yazılar

UCM Testi Nedir?

UCM asansörlerde yapılan bir testtir. Bu test asansörlerdeki kontrol dışı hareketleri önlemek amacıyla yapılan bir testtir. UCM testi asansörlerde EN 81-A3 standartdına göre yapılmaktadır. Bu standart kontrolsüz asansör kabin hareketlerinin tanınması ve önlenmesini sağlayan test standartıdır. Bu standartlara göre...

Read More