Asansör son yüzyılda gelişimini her daim arttıran ve daha uzun, daha ağır yükleri taşıyabilen bir ulaşım aracı olmuştur. İnsan hayatında önemli yer tutan asansörler belli bir proje aşamasından geçerek gerekli kuruluşlara başvurularak CE belgesi alınır ve asansör ruhsatına eklenerek asansör montajı yapılır ve kullanıma açılır.

Asansör CE belgesi asansör sürecinde en önemli bir belgelendirmedir. Bu belgelendirme işlemi yapılması yasal bir zorunluluktur. Asansörler için CE belgesi Avrupa birliği standartlarına uygun olması için gerekli olan bir belgelendirmedir. CE  belgesi ile asansör firmaları avrupa standartlarına ulaştığı gibi ürünlerini avrupa birliği ülkelerinde de satışa sunabilir ve montajını yapabilir.

Asansör ce belgesi üretilen ürünün kalitesini belirlemesi açısından çok önemlidir. Kalite ve standartları belirleyen bu belgelendirme 2014/33/AB Asansör yönetmeliğine göre hazırlanmaktadır. Bu yönetmelik asansörlerin ve CE belgesinin standartlarını belirlemektedir.

EN 81-20 ve EN 81-50 standartlarına uygun olarak hazırlanan CE belgelendirme işlemi Asansör mühendislik firması olan Cemka mühendislik tarafından yapılmaktadır. Asansör proje ve mühendislik firması olarak Asansör yönetmeliği ve EN 81-20 ve EN 81-50 standartları kapsamlarına uygun olarak CE belgesi sürecini yöneterek kısa sürede almaktadır.

İlgili Yazılar

Dişlili Asansör CE Belgesi

Dişlili asansörler, üzerindeki motora bağlı olan dişli kutusu bulunan asansör tipidir. Dişlili asansörler dişlisiz asansör hariç diğer asansörlere göre enerji verimliliği sağlar. Bu asansör tipi asansör yönetmeliğine göre imalatı ve montajı yapılarak kullanıma açılır. Asansör yönetmeliğinin amacı: asansörler ve...

Read More

Dişlisiz Asansör CE Belgesi

Dişlisiz asansör tipinin diğer asansörlere göre büyük avantajları vardır. Dişlisiz asansörler hız ve duraklardaki hassasiyeti sayesinde diğer sistemlere göre daha iyidir. Ayrıca dişlisiz asansördeki dişli sisteminin olmaması da bakım ve onarım hizmetlerini düşürmektedir. Dişlisiz asansörler her alanda enerji tasarrufu...

Read More