Asansör CE modülleri uygunluk değerlendirme veya birim doğrulama olarak bilenen modüllerdir. Asansörler için asansör firmalarının aldığı belgelerdir. Asansör modülleri; Modül G, Modül B, Modül E, Modül F, Modül D, ve Modül H olarak alınan modüllerdir. Burada asansör B ve E modülü birlikte alınan modüllerdir. Modül B+E olarak bilinen modüldür.

Modül G: Asansör risk analizini tamamlamak isteyen firmaların aldığı birim doğrulama belgesidir. Her asansör firmasının alabildiği bu modül ile asansör ruhsatı da almak mümkündür.

Modül B+E: Bu modül 2014/33/AB Asansör yönetmeliği ile uygulanan bir birim değerlendirme modülüdür. Asansör firmalarının alması gereken bu modül 5 yıl boyunca geçerlidir. 5 yıl sonra tekrar yenilenmesi gerekir.

Modül F:  Bu modül ürün doğrulaması olarak da geçen bir değerlendirme modülüdür. Bu modülle imalatçı, yönetmelikte geçen mevzu bahis yükümlülükleri yerine getirdiğini ve AT tipi inceleme yönetmeliğinde tanımlanmış olan standartlara uygun olduğunu taahhüt eder.

Modül D: D modülü CE işareti için uygunluk değerlendirme modülü olarak bilinir. Ürün ile ilgili yönetmelik bu modülün uygulanmasına imkan veriyorsa imalatçı tarafından alınır. Asansör Modül D belgesi asansörler için üretim ve imalatta kalite güvencesi denilebilmektedir.

Modül H: Bu modül 2014/33/AB yönetmeliğinde bulunan en popüler modüldür. CE uygunluk değerlendirme prosedürü olan bu modül imalatçı tarafından ürünüyle alakalı ise alır.

İlgili Yazılar

Dişlili Asansör CE Belgesi

Dişlili asansörler, üzerindeki motora bağlı olan dişli kutusu bulunan asansör tipidir. Dişlili asansörler dişlisiz asansör hariç diğer asansörlere göre enerji verimliliği sağlar. Bu asansör tipi asansör yönetmeliğine göre imalatı ve montajı yapılarak kullanıma açılır. Asansör yönetmeliğinin amacı: asansörler ve...

Read More

Dişlisiz Asansör CE Belgesi

Dişlisiz asansör tipinin diğer asansörlere göre büyük avantajları vardır. Dişlisiz asansörler hız ve duraklardaki hassasiyeti sayesinde diğer sistemlere göre daha iyidir. Ayrıca dişlisiz asansördeki dişli sisteminin olmaması da bakım ve onarım hizmetlerini düşürmektedir. Dişlisiz asansörler her alanda enerji tasarrufu...

Read More