Asansör CE sertifikası, Avrupa birliği ülkelerine serbest dolaşım hakkını sağlayan bir belgedir. CE sertifikası Asansörlerde diğer tüm ürünlerde uygunluk anlamına gelmektedir. CE sertifikası o ürünün canlılar ve çevre için güvenlik şartlarını karşıladığını belirtir.

Asansör CE sertifikası almak isteyen üretici ve montajcı firmalar Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlığının AB direktiflerini baz alınarak hazırladığı Asansör yönetmeliğine uygun olmalıdır. Bu yönetmelik ile asansörler temel sağlık ve güvenlik şartlarını karşılayıp karşılayamadığını ve piyasaya uygun olduğunu gösterir. Türkiyede zorunlu olan CE sertifikası ilgili yönetmeliğe uygun ise CE işareti ürüne konulur.

CE sertifikası alabilmek için ve CE işareti konulması yapılması gerekenler;

  • Asansör ve güvenlik aksamlarının ilgili yönetmeliğe uygun olup olmadığı.
  • Teknik dosyanın hazır olması.
  • Güvenlik testlerini yapılması.
  • Ürüne CE işareti basılması.
  • Avrupa vb. ülkelerde satışa çıkabilmesi için gerekli kullanma talimatının olması.

Asansör CE sertifikası alabilmek için Cemka mühendisliğe başvurabilirsiniz. Cemka mühendislik Asansör imalatı yapan firmalara CE sertifikası alma konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

İlgili Yazılar

Dişlili Asansör CE Belgesi

Dişlili asansörler, üzerindeki motora bağlı olan dişli kutusu bulunan asansör tipidir. Dişlili asansörler dişlisiz asansör hariç diğer asansörlere göre enerji verimliliği sağlar. Bu asansör tipi asansör yönetmeliğine göre imalatı ve montajı yapılarak kullanıma açılır. Asansör yönetmeliğinin amacı: asansörler ve...

Read More

Dişlisiz Asansör CE Belgesi

Dişlisiz asansör tipinin diğer asansörlere göre büyük avantajları vardır. Dişlisiz asansörler hız ve duraklardaki hassasiyeti sayesinde diğer sistemlere göre daha iyidir. Ayrıca dişlisiz asansördeki dişli sisteminin olmaması da bakım ve onarım hizmetlerini düşürmektedir. Dişlisiz asansörler her alanda enerji tasarrufu...

Read More