Asansör standartları Asansör yönetmeliğinde belirlenen standartlardır. Bu standartlar ile asansörün temel sağlık ve güvenlik şartlarına uyduğunu göstermektedir. Bu yönetmelikte asansör imalatçısının, montajcısının ve bu asansörleri denetleyen firmaların görevleri yer almaktadır.

Bakanlık tarafından AB direktifleri ile hazırlanan bu yönetmelikteki standartlara herkes uygun olarak hareket etmelidir. Bu yönetmeliğe göre hareket etmek yasal bir zorunluluktur. Asansör imalatçısının bu yönetmelikteki görevi Asansörün ve güvenlik aksamlarının insan, hayvan ve çevreyi korumak için belli kalite ve standartlarda üretilmesidir.

Asansör montajcısı ise Asansörü standartlara uygun şekilde montajını yapmak ve gerekli önlemleri almaktır. Montaj yapıldıktan sonra da gerekli belgeleri almak ve testleri yapmak zorundadır. Onaylanmış kuruluşlar ise asansörler ile ilgili yönetmelikte belirtilen standartlara uygun hareket ederek gerekli testleri ve diğer işlemleri yapmalıdır.

Cemka Asansör firmaları için CE standartlarına göre firmalara her türlü desteği vermektedir. Bu destek sayesinde firmalar daha rahat hareket etmektedir.

İlgili Yazılar

Dişlili Asansör CE Belgesi

Dişlili asansörler, üzerindeki motora bağlı olan dişli kutusu bulunan asansör tipidir. Dişlili asansörler dişlisiz asansör hariç diğer asansörlere göre enerji verimliliği sağlar. Bu asansör tipi asansör yönetmeliğine göre imalatı ve montajı yapılarak kullanıma açılır. Asansör yönetmeliğinin amacı: asansörler ve...

Read More

Dişlisiz Asansör CE Belgesi

Dişlisiz asansör tipinin diğer asansörlere göre büyük avantajları vardır. Dişlisiz asansörler hız ve duraklardaki hassasiyeti sayesinde diğer sistemlere göre daha iyidir. Ayrıca dişlisiz asansördeki dişli sisteminin olmaması da bakım ve onarım hizmetlerini düşürmektedir. Dişlisiz asansörler her alanda enerji tasarrufu...

Read More