Asansörler kabini olan dikey ve yatay olarak raylar üzerinde hareket eden insan, hayvan ve yük taşıyan araçlara asansör denir. Asansörler insan hayatını kolaylaştıran bir araçtır. Yüksek katları kolaylıkla çıkan asansörler elektrikle çalışırlar. Asansörler insan ve hayvan taşıdıkları için üretiminden montajına kadar belli standartlara uygun olarak üretilmelidirler. Bu standart CE standardıdır.

Otomatik asansörler, makine dairesiz, hidrolik, sedye, araç, panoramik, engelli, yemek, insan ve tüm yük asansörleri CE standartlarına uymak zorundadırlar. Tüm asansörlerde CE işareti bulundurulması yasal bir zorunluluktur. CE işareti olmayan asansörler ne satılabilir nede montajı yapılabilir. CE işareti AB birliği ülkeleri tarafından Avrupada satılacak ürünlerin belli standartlarda olmaları gerektiğini belirtir.

CE iaşreti alan asansör firmaları ürünlerinin teknik mevzuata uygun olduğunu gösterir. Bir garanti belgesi olmayan ve CE işareti Asansör yönetmeliğine uygun olarak üretilmeli ve montajı yapılmalıdır. Asansör yönetmeliğine uygun olarak üretilen ve montajı yapan firmalar Onaylanmış kuruluşlarda CE belgesi hizmeti almaları zorunludur.

Cemka mühendislik, tüm asansörlerle ilgili firmalara CE işareti almaları konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir. Alanında uzman mühendis kadrosu ile hizmet veren mühendislik ve proje firmamız Asansörleriniz için her türlü hizmeti vermektedir.

İlgili Yazılar

Dişlili Asansör CE Belgesi

Dişlili asansörler, üzerindeki motora bağlı olan dişli kutusu bulunan asansör tipidir. Dişlili asansörler dişlisiz asansör hariç diğer asansörlere göre enerji verimliliği sağlar. Bu asansör tipi asansör yönetmeliğine göre imalatı ve montajı yapılarak kullanıma açılır. Asansör yönetmeliğinin amacı: asansörler ve...

Read More

Dişlisiz Asansör CE Belgesi

Dişlisiz asansör tipinin diğer asansörlere göre büyük avantajları vardır. Dişlisiz asansörler hız ve duraklardaki hassasiyeti sayesinde diğer sistemlere göre daha iyidir. Ayrıca dişlisiz asansördeki dişli sisteminin olmaması da bakım ve onarım hizmetlerini düşürmektedir. Dişlisiz asansörler her alanda enerji tasarrufu...

Read More