Asansör firmaları büyümeye başladıklarında kapasite raporu almalıdırlar. Zorunlu olan kapasite raporunu almak için sigortalı sayınız 10’dan fazla ise, geçen yılki kazancınız 1 milyonu geçtiyse mutlaka kapasite raporu almalısınız.

Kapasite raporu için mutlaka bünyenizde 2 tane mühendis barındırmanız gerekmektedir. Asansör montajı ile iştigal eden firmalar, Asansör montajı ile birlikte asansör parçası yapımı ile iştigal eden firmalar, Asansör parçası üretimi ile iştigal eden firmalar gibi 3 kategoriye ayrılan asansör firmaları mutlaka kapasite esasları kitabındaki kriterlere uymalıdır. Firmaların kapasite raporlarının ilk sayfasının en üst kısmına, montaj yapılıyorsa Montaj kapasitesi, montaj + aksam, parça üretimi yapıyorsa imalatçı montajcı kapasitesi, kaşesinin kırmızı renkli olarak basılması, yalnızca asansör aksam ve parçası üretimi yapıyorsa her hangi bir kaşe basılmaması gerekmektedir.

Asansör firmaları kapasite raporlarını son adımda sanayi ve ticaret odalarından alırlar. Tabiki bu süreçte uzun bir süreçtir. Bu süreci yönetmek ve danışmanlık hizmeti almak isteyen firmalar hemen Cemka mühendislik firmamıza başvurarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Cemka mühendislik asansör kapasite esasları kitabı kriterlerine uygun olarak yetkili mühendislerimiz ile yardımcı olmaktadır. Kapasite raporu konusunda genel esasları belirleyen bu kitaba uygun olarak hareket etmekteyiz.

İlgili Yazılar