Asansör firmaları ilk önce ‘kapasite esasları’ ndaki esaslara uymalıdır. Bu kitapta kapasite raporu ile alakalı genel kriterler belirtilmiştir. Aşağıda belirttiğimiz asansör firmaları kapasite raporu almalıdır.

Asansör montajı ve iştigal eden firmalar, asansör parçası yapan firmalar, asansör üretimi yapan ve iştigal eden firmalar kapasite raporu almalıdır. Asansör firmaları kapasite raporlarında montaj yapıyorlarsa imalatçı montajcı kapasitesi, kaşenin kırmızı olarak basılması asansör aksam ve imalatı yapıyorsa kaşe basılmaması gerekmektedir.

Asansör montaj firmaları ile iştigal eden firmalara kapasite raporları düzenlenirken montajda kullanılan makine ve tesisat hariç, işyerinde bulunan makine ve montaj işlerine yardımcı olmak üzere çeşitli metal malzeme işleyen makinaların puvanlaması yapılır ve buna göre metal malzeme miktarı tespit edilir.

Asansör firmaları kapasite raporu alarak bu raporu yıllık olarak mutlaka yenilemelidir. Asansör kapasite raporu için mutlaka firmalar yenileme işlemini yapmalıdır. Yenileme işlemi yaptırmayan firmalara cezai işlem uygulanır.

İlgili Yazılar

Asansör Kapasite Raporu Kaç Günde Çıkar?

Asansör firmaları büyümeye başladıklarında kapasite raporu almalıdırlar. Zorunlu olan kapasite raporunu almak için sigortalı sayınız 10’dan fazla ise, geçen yılki kazancınız 1 milyonu geçtiyse mutlaka kapasite raporu almalısınız. Kapasite raporu için mutlaka bünyenizde 2 tane mühendis barındırmanız gerekmektedir. Asansör...

Read More